top of page

Święta M. Urszula (Julia) Ledóchowska (1865-1939)

 

„Obym tylko miÅ‚ować umiaÅ‚a! Palić, spalać siÄ™ miÅ‚oÅ›ciÄ… ” – tak pisaÅ‚a w przeddzieÅ„ zÅ‚ożenia Å›lubów zakonnych 24 letnia Julia Ledóchowska, nowicjuszka w klasztorze urszulanek w Krakowie. W dzieÅ„ profesji przyjęła imiÄ™ Maria Urszula od Jezusa, a sÅ‚owa tu przytoczone staÅ‚y siÄ™ liniÄ… przewodniÄ… caÅ‚ego jej życia. UrodziÅ‚a siÄ™ w rodzinie, która zarówno ze strony matki (Szwajcarki z rycerskiego rodu Salisów) jak i ojca (potomka starego polskiego rodu) daÅ‚a licznych mężów stanu, żoÅ‚nierzy i duchownych, zaangażowanych czynnie w dzieje Europy i KoÅ›cioÅ‚a. WyrastaÅ‚a w atmosferze mÄ…drej i wymagajÄ…cej miÅ‚oÅ›ci rodziców, wÅ›ród licznego rodzeÅ„stwa. Trójka najstarszych dzieci obraÅ‚a drogÄ™ życia konsekrowanego: Maria Teresa (beatyfikowana w 1975) zaÅ‚ożyÅ‚a w przyszÅ‚oÅ›ci SodalicjÄ™ Å›w.Piotra Klawera, a mÅ‚odszy brat WÅ‚odzimierz byÅ‚ generaÅ‚em Jezuitów.

 

M.Urszula przeżyÅ‚a w klasztorze krakowskim 21 lat. ZwracaÅ‚a uwagÄ™ swym rozmiÅ‚owaniem w Bogu, talentem wychowawczym i wrażliwoÅ›ciÄ… na potrzeby mÅ‚odych w zmieniajÄ…cych siÄ™ warunkach spoÅ‚ecznych, politycznych i obyczajowych. Gdy kobiety rozpoczęły studia na Uniwersytecie JagielloÅ„skim doprowadziÅ‚a do otwarcie pierwszej w Polsce bursy dla studentek, gdzie mogÅ‚y otrzymać bezpieczne miejsce do życia i studiów, a także solidnÄ… formacjÄ™ religijnÄ…. Powodowana tÄ… wrażliwoÅ›ciÄ…, z bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwem Papieża Piusa X rozpoczęła pracÄ™ wychowawczÄ… w sercu wrogiej KoÅ›cioÅ‚owi Rosji. Gdy wyjeżdżaÅ‚y z drugÄ… siostrÄ… w stroju Å›wieckim (życie zakonne w Rosji byÅ‚o zabronione) do Petersburga nie wiedziaÅ‚a, że rusza w nieznane, a Duch ÅšwiÄ™ty poprowadzi jÄ… drogami, których nie przewidziaÅ‚a.

 

W Petersburgu Matka i powiÄ™kszajÄ…ca siÄ™ wspólnota sióstr (erygowana wkrótce jako dom autonomiczny) żyÅ‚y w ukryciu i choć pod staÅ‚ym niemal nadzorem policji, prowadziÅ‚y intensywnÄ… pracÄ™ wychowawczÄ… i religijnÄ… ukierunkowanÄ… także na zbliżenie miÄ™dzy Polakami i Rosjanami.

 

Z powodu wybuchu wojny 1914 roku M.Urszula musiaÅ‚a opuÅ›cić RosjÄ™. WyjechaÅ‚a do Sztokholmu. W okresie skandynawskiej peregrynacji (Szwecja, Dania, Norwegia), dziaÅ‚alność Matki skupia siÄ™, obok pracy wychowawczej, na twórczym udziale w życiu miejscowego KoÅ›cioÅ‚a, pracy na rzecz pomocy ofiarom wojny i zaangażowaniu ekumenicznym. Dom Matki i sióstr byÅ‚ oparciem dla ludzi o różnych orientacjach politycznych i religijnych. Jej gorÄ…cy patriotyzm szedÅ‚ w parze z otwarciem na inność i różnorodność. Zapytana jakÄ… politykÄ™ prowadzi, odpowiedziaÅ‚a bez wahania: mojÄ… politykÄ… jest miÅ‚ość.

 

W 1920 roku M.Urszula wraca z siostrami i dużą grupÄ… sierot po emigrantach do Polski. Stolica Apostolska przeksztaÅ‚ca autonomiczny klasztor w zgromadzenie apostolskie, dajÄ…c mu nazwÄ™: urszulanki od N. Serca Jezusa KonajÄ…cego. Duchowość zgromadzenia skupia siÄ™ wokóÅ‚ kontemplacji zbawczej miÅ‚oÅ›ci Chrystusa i uczestniczeniu w Jego misji przez wychowanie i nauczanie oraz sÅ‚użbÄ™ ludziom szczególnie cierpiÄ…cych, opuszczonych, żyjÄ…cych na marginesie spoÅ‚eczeÅ„stwa, poszukujÄ…cych sensu życia. M.Urszula wychowuje siostry do umiÅ‚owania Boga nade wszystko, a w Bogu każdego czÅ‚owieka i caÅ‚ego stworzenia. UÅ›miech, pogodÄ™ ducha, pokorÄ™ i zdolność przeżywania szarej codziennoÅ›ci jako uprzywilejowanej drogi ku Å›wiÄ™toÅ›ci, uważa za szczególnie wiarygodne Å›wiadectwo wiÄ™zi z Chrystusem i narzÄ™dzie wpÅ‚ywu ewangelizacyjnego i wychowawczego. Ona sama byÅ‚a przejrzystym przykÅ‚adem takiego życia.

 

Zgromadzenie rozwija siÄ™ szybko. PowstajÄ… wspólnoty sióstr w Polsce i na ubogich, wielonarodowych i zróżnicowanych religijnie kresach wschodnich. W 1928 roku powstaje dom generalny w Rzymie, i bursa, aby uboższe dziewczÄ™ta mogÅ‚y zapoznać siÄ™ z bogactwem duchowym i religijnym serca KoÅ›cioÅ‚a i europejskiej cywilizacji. Siostry podejmujÄ… też pracÄ™ wÅ›ród ubogich na obrzeżach Rzymu. W 1930 roku siostry, towarzyszÄ…c dziewczÄ™tom jadÄ…cym w poszukiwaniu pracy, osiedlajÄ… siÄ™ we Francji. WszÄ™dzie, gdzie jest to możliwe M.Urszula tworzy oÅ›rodki pracy wychowawczej i nauczycielskiej, posyÅ‚a siostry do katechezy i do pracy w dzielnicach nÄ™dzy, organizuje wydawnictwa dla dzieci i mÅ‚odzieży, sama pisze artykuÅ‚y i książki [np. powieÅ›ci dla dzieci, t.j. "Z urwisa - boater"]. Inicjuje i wspiera tworzenie organizacji dla dzieci (Krucjata Eucharystyczna), mÅ‚odzieży starszej i dla kobiet. Bierze czynny udziaÅ‚ w życie KoÅ›cioÅ‚a i Kraju, za co otrzymuje wysokie odznaczenia koÅ›cielne i paÅ„stwowe.

 

Gdy jej pracowite i nieÅ‚atwe życie dobiegÅ‚o koÅ„ca w Rzymie, 29 maja 1939 roku, ludzie mówili, że zmarÅ‚a Å›wiÄ™ta.

 

 

SÅ‚uga Boży Jan PaweÅ‚ II beatyfikowaÅ‚ M.UrszulÄ™ 20 czerwca 1983 w Poznaniu.

18 maja 2003 roku, w dniu swoich 83. urodzin, Jan Paweł II ogłosił ją w Rzymie świętą.

 

 

 

 

 

ŹródÅ‚o: Biografia na stronach Watykanu

Hymn Szkoły.

 

MODLITWA DO ÅšW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ:   

 

U tronu Boga wstawiaj siÄ™ za nami, 
Święta Urszulo, wśród wybrańców nieba.
Ufni stajemy z naszymi proÅ›bami. 
Ty wiesz, jak bardzo Å‚aski nam potrzeba.

Rodzinom uproÅ› moc trwania przy Bogu,
Młodzieży ufność wbrew wszelkiej nadziei.
Wyjednaj dziatwie, niech w rodzinnym progu
Bóg ją zachowa od grzechu zawiei.

Módl się za nami, byśmy wierni byli
Bogu, Krzyżowi, Ewangelii świętej.
Byśmy - jak Bóg chce - w wierze ojców żyli,
Maryi wierni bez zmazy poczętej.

Matko Urszulo, przed obliczem Pana
Przemów za nami Twe przemożne słowo.
Bóg Cię wysłucha, niech łaska nam dana
Odrodzi serca, zbudzi je na nowo.

Bądź uwielbiona, Trójco Przenajświętsza,
Ojcze, nasz Stwórco, Synu, Zbawicielu,
Duchu Świętości, Miłości i Prawdy
Zawsze i wszędzie, teraz
i na wieki.

bottom of page